Matteo Salvini a iniciativa #ioapro OBČANSKÁ ZODPOVĚDNOST, NIKOLIV NEPOSLUŠNOST

Restauratér Umberto Carriera a Matteo Salvini

Prostřednictvím svého profilu na sociálních sítích dal Matteo Salvini (Lega) hlas 31 letému podnikateli, aby vysvětlil svoji iniciativu #ioapro. Umberto Carriera z Pesara shromáždil po celé Itálii desítky tisíc stoupenců, kteří spolu s ním od 15 ledna otevřou své restaurace a kavárny také na večeři, ale nejdříve si vysvětleme jaká je situace v Itálii a jaká opatření zde platí a o co jde.

Itálie: aktuální nařízení platná od 11.01 do 15.01.2021

V Itálii platí omezení pohybu od 22:00 do 5:00 ráno. Jinak po celou dobu 24 hodin je omezen nebo zakázán pohyb mimo město a regiony. Tak jako všude existují výjimky a musí se dodržovat určitá nařízení – roušky rozestupy, dezinfekce, omezení počtu osob dle velikosti zařízení atd.

Ve žluté zóně je povolena otevírací doba restaurací, kaváren a cukráren do 18:00 hodin. Po této hodině mohou být otevřeny provozovny tohoto typu na letišti, v nemocnici a nebo na dálnici u benzinové pumpy. Jinak všechny obchody fungují v běžné otevírací době. Na kategorie prodejného zboží neexistují žádná omezení. O víkendech a svátcích jsou obchody uvnitř nákupních center a trhů uzavřeny, a to s výjimkou lékáren, prodejen doplňků stravy a bylin, zdravotních pomůcek, prodejen potravin, trafik a novinových stánků.

V oranžové zóně jsou restaurace včetně kaváren, cukráren a zmrzlináren, otevřeny výhradně pro prodej s sebou, který je povolený od 05:00 do 22 hodin. V prostorách provozoven v době, kdy je konzumace potravin a nápojů uvnitř pozastavena, je vstup a pobyt zákazníkem povolen pouze po dobu nezbytně nutnou k nákupu a vždy v souladu s preventivními opatřeními proti nákaze. Není povoleno se shromažďovat a konzumovat v okolí provozoven. Na letišti, v nemocnici a nebo na dálnici u benzinové pumpy  uvedené  provozovny zůstávají otevřeny a nařízení týkající se obchodů je také stejné jako ve žluté zóně.

Pro srovnání: 14.01.2021 v ČR tzv. reprodukční číslo kleslo z 1,12 na 1,01

Aktuálně není žádný kraj v červené zóně, což by znamenalo Total Lockdown. Nejkritičtější situace je označena červenou barvou a to v případě, když *tzv. reprodukční číslo přesáhne hodnotu 1,25. Oranžová zóna je na hodnotě 1 a výše, žlutá pod číslem 1 a nová – prozatím těžko dosažitelná bílá zóna je pod hodnotou 0,5 (viz. obrázek). *Pokles pod hodnotu jedna se pokládá za začátek zpomalování šíření nemoci, protože ukazuje, že jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka.

Ministr Zdravotnictví Speranza dnes potvrdil obavy Italů a od 16.01.2021 stávající opatření zpřísní, takže je pravděpodobné, že barevný semafor regionů bude vypadat od soboty jinak, což se dozvíme v pátek. Výjimečný stav bude prodloužen do 30. dubna. Jako cukříček, aby se nebrblalo, je vládním záměrem znovuotevření muzeí ve žluté oblasti.

Co tedy vede k iniciativě IO APRO / JÁ OTEVŘU?

K této iniciativě, která bude zahájena 15. ledna, vede především chaos a neúčinnost vládních opatření. Jako příklad nerozhodnosti a neschopnosti stačí pohlédnout na obrázek kalendáře, který vyplodila Italská vláda přes Vánoční svátky a začátek tohoto roku. Dnes bylo dokonce potvrzeno, že bude omezen i prodej – s sebou – a to do 18 hodin a pouze u případě kaváren/ barů. Jaký to má smysl? Pizza z restaurace se s sebou prodat může, ale bagety z kavárny ne?

Ovšem není to pouze o komunikaci, ale hlavně o tom, že italská vláda nedodržela své sliby a nezajistila finančně své občany. Tam, kde byl odeslán finanční bonus, nestačil na pokrytí nákladů ani na dobu 2 měsíců a přitom se ani nepočítalo s mnoha kategoriema jako jsou např. Agenti cestovních kanceláří. Tento příklad udávám proto, že právě v těchto dnech se zástupci této kategorie sešli u úřadu vlády a Matteo Salvini si vyslechl jejich problémy. Na výhodnou půjčku z banky nemá nárok ten, který ji nutně potřebuje, jak podotkl Salvini ve včerejším živém přenosu z Říma, protože jestli někdo v této krizi neměl peníze a dluží bance třeba jednu splátku, tak půjčku nedostane. Dostane ji paradoxně ten, který tu urgentní potřebu nemá. V případě podnikatelů v pohostinství je situace velmi kritická, což známe i z České republiky a Slovenska. V Itálii byl problém s vysokou nezaměstnaností již před covidem, dnes je to obrovská tragédie. Roste počet zoufalých občanů, kteří páchají zoufalé činy, jako jsou např. sebevraždy atd.

OBČANSKÁ ZODPOVĚDNOST, NIKOLIV NEPOSLUŠNOST

Matteo Salvini, spojenec české SPD v evropské frakci ID, po tom co se dozvěděl z tisku o jmenované iniciativě, udělal včera ve svém živém vysílání na soc. sítích s Umbertem rozhovor. Vlastencům na lidech záleží.

Matteo Salvini se Umberta zeptal  kdo jsou, kolik jich je, co dělají a proč  a jak jim mohou pomoci – v souladu se zdravotními předpisy a zdravým rozumem – tisíce lidí, kteří jsou zde připojeni. Dále se zeptal  jak se chrání z právního hlediska, protože je jasné, že stejně riskují…

Umberto Carriera odpověděl, že to, co přijde od pátku do 15. ledna, není žádná manifestace, není to protest, ale je to prostě přežití. Dali dohromady restauratéry a barmany z celé Itálie, je jich 60 tisíc, ale počet neustále narůstá.  60.000 barů a restaurací je připraveno od pátku zůstat otevřeno i po 18 hodině. Nebude to jen jeden den, ale od pátku nechají otevřeno i v době večeře. Bude to plně v souladu s ostatními předpisy. Dokonce si ustanovili vlastní hygienicko sanitární předpisy, které jsou ještě přísnější než ukládá vláda: bude se používat každý druhý stůl, bude se respektovat zákaz vycházení, takže účet přinesou ke stolu max. ve 21:45, odstupy, dezinfekční gely, roušky. 90% zařízení jsou již dnes vybaveny u vchodu termoscannerem, takže budou měřit také teplotu.

Umberto Carriera dále zopakoval, že to není manifestace a ani protest, ale že je to nutnost otevřít, protože firmy se hroutí a jsou již bez peněz.  Již nemohou dávat zaměstnancům zálohy, nemůžou platit účty, hypotéky a nájem. Mnozí prý označili zakladatele této iniciativy (na začátku jich bylo 5) za neposlušné, ale ve skutečnosti jsou prostě podnikatelé, kteří se řídí ústavou.

Tato iniciativa má obrovský ohlas. Mnoho lidí se chce připojit, nejenom z pohostinství, ale také jiné aktivity jako jsou např. tělocvičny, bazény, svět zábavy…  Umberto prohlásil, že začnou s kavárnama a restauracema, protože chtějí být předchůdci. V příštích týdnech budou organizovat  –  vždy v souladu s pravidly  –  další výše jmenované aktivity. Existenci zdravotní krize, která je evidentní, nepopírají, ale momentální ekonomická a sociální krize je podle jejich názoru přinejmenším stejně vážná jako ta zdravotní.

Dále jsme se dozvěděli, že se tito podnikatelé chrání prostřednictvím sdružených právnických kanceláří z celé Itálie. Již se sformovala pracovní skupina s více než 30 právníky, kteří jim budou bezplatně pomáhat…  další stále přichází.  

Bude to fungovat takto: Umberto v pátek otevře jednu ze svých restaurací a pokud dorazí policie a budou mu chtít udělit pokutu, Umberto se k policistům bude chovat velmi slušně, protože policisté dělají svoji práci a jsou  prvními oběťmi toho, co se děje … Pak si Umberto svezme pokutu a vloží ji do šuplíku a poté ji pošle právníkům. Pokud budou pokutováni klienti, nemusí se bát, protože i o jejich pokuty se právníci postarají. Pravděpodobně  budou předkládat u soudu stovky tisíc odvolání.

Od tohoto rozhovoru se počet účastníků obrovsky navýšil

Matteo Salvini dnes v podvečer na soc. síti informoval o úspěšném nárustu a napsal: Iniciativa jako je #ioapro1501, která již získala více než 70 000 účastníků, si zaslouží zájem a pozornost: nemůžete ignorovat výkřik bolesti, který vychází z barů, restaurací a aktivit, které jsou výsledkem letitého úsilí nebo dokonce celoživotní obětí podnikatelů a rodin. Povinností politiky je naslouchat jejich důvodům.

Poznámka autora: Další informace budu postupně dodávat, připravuje se i video.

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...