10 února si Itálie připomíná tisíce usmrcených krajanů v rámci etnických čistek v Titově Jugoslávii – FOIBE

Tentokrát pro připomenutí méně známá, smutná kapitola nedávných dějin – FOIBE

Itálie si 10 února (na základě rozhodnutí italského parlamentu z roku 2004) připomíná tisíce usmrcených krajanů (Giorno del Ricordo – Den památky), kteří byli vhozeni do krasových jeskyní, zvaných foibe (z latinského fovea). Tento teror rozpoutali Titovi jugoslávští partyzáni na Istrijském poloostrově a Dalmácii. Byl namířen proti fašistickým kolaborantům, avšak touto nálepkou byl označen každý odpůrce komunistického režimu či příslušník italské menšiny. V letech 1945-1956 bylo navíc v rámci etnických čistek ze jmenovaných oblastí vysídleno 250-350 tisíc Italů.

Schema jedné z foibe v Istrii. (focus)

Jak probíhalo krveprolití „FOIBE“ ?

Roku 1945: na konci druhé světové války jugoslávská armáda obsadila Terst (1. května ’45) a bylo jimi opětovně získáno území, které bylo na konci první světové války Jugoslávii odepřeno. Krveprolití vrcholilo mezi květnem a červnem, kdy bylo tisíce italských obyvatel Istrie, Fiume a Dalmácie nuceno opustit zemi. Ostatní zabili Titovi partyzáni vrhnutím do přírodních prohlubin foibe, nebo byli deportováni do slovinských a chorvatských táborů. První skončili v jámě karabiníci, policisté a celníci, stejně jako několik málo fašistických vojáků Italské sociální republiky a jejich spolupracovníci, kteří nebyli schopni včas uniknout (v případě jejich absence si za ně vzali jejich manželky, děti nebo rodiče). Partyzáni, kteří nesouhlasili s jugoslávskou invazí a obyčejní občané, ti kdož nechtěli mít nic společného s fašismem a ani s komunismem, byli také popraveni (pro vypořádání osobních účtů nebo pro vůli uskutečnit komunistickou revoluci).

Zde obrazová galerie https://www.focus.it/cultura/storia/foibe-cose-da-sapere?gimg=84113#img84113

Vytažení těla z foibe. (focus)

V roce 1947, když do Bologni dorazil tzv. „Vlak hanby“

Konvoj známý jako „Vlak hanby“ přepravoval z Ankony italské uprchlíky z Puly, kteří byli nuceni opustit své domovy v Istrii, Kvarneru a Dalmácii. Železničáři ho nazvali „vlakem fašistů“ – emblematická definice všech dezinformací a politické strumentalizace…

V neděli 16. února 1947 italští uprchlíci opustili Pulu na palubě několika konvojů jen s tím nenutnějším minimem co se jim podařilo zachránit.. Poté, co přistáli v Ankoně, byl nutný zásah armády: armáda je musela chránit před krajany, levičáky, kteří nejenže nechtěli projevit solidaritu, ale přišli je uvítat s nenávistí a násilím.

Italšti exulanti u tzv. vlaku hanby … (focus)

Italští uprchlíci byli druhý den večer nacpáni do nákladního vlaku, který byl již naplněn slámou. Vlak dorazil na nádraží v Bologni ve 12 hodin následujícího dne, tedy v úterý 18. února. Papežská pomoc a Italský Červený kříž připravily teplé jídlo, zejména pro děti a starší lidi. Ale když vyhnanci téměř dorazili do Bologni, někteří železničářští odboráři rozhlásili mikrofonem upozornění a vyzvali další soudruhy, aby zablokovali stanici, pokud by vlak zastavil. Togliattiho komunisti na italské exulanty křičeli ať se vrátí zpět domů. Na zastávce konvoje se objevily i někteří mladí lidé, kteří mávali vlajkou se srpem a kladivem a začali házet na uprchlíky kameny: bez rozdílu mezi muži, ženami a dětmi. Jiní vrhali rajčata. Dokonce i mléko pro děti, které již byli téměř ve stavu dehydratace, vylili na koleje. Vlak proto musel pokračovat až do Parmy … Toto je jedna ze smutných kapitol nedávných dějin, která byla dlouho záměrně promlčována. Žádné násilí není omluvitelné.

Již jsem o této méně známé události informovala v roce 2018 zde: https://pilloni.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=648874

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...