Páteční pokus o uvolnění kontejnerové lodě, která v úterý uvízla a zablokovala Suezský průplav, nevyšel

https://www.vesselfinder.com/news/20465-UPDATE-2-Suez-Canal-Blocked-by-Huge-container-ship-Video-simulation-of-the-controversial-track


Páteční pokus o uvolnění kontejnerové lodě, která v úterý uvízla a zablokovala Suezský průplav, nevyšel. Informovala o tom společnost Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM) ze Singapuru, která má technickou správu lodi Ever Given. Další dva remorkéry dorazí 28. Dnes večer by měl přijet jeden tým amerického námořnictva na místo nehody, Američané se pokusí pomoct Egypťanům s vyproštěním lodi.
Důvodem je, že na zítra bylo plánováno proplutí letadlové lodi Eisenhower.

Ever Given – kontejnerová loď je 400 metrů dlouhá, skoro 60 metrů široká a s kontainery váží okolo 261.000 tun. 23.03.2021 zablokovala Suezský průplav. Aktuálně se pracuje na jejím vyproštění.

Blokace kanálu stojí spousta peněz, momentálně jsou zde zablokovány stovky lodí. Některé se dokonce rozhodli obeplout Afriku. Blokace kanálu stojí zhruba 400 milionů dolarů za hodinu, dle “Lloyd’s List”.

Vessel Finder: Controversial track of the container ship Ever Given that blocked Suez Canal

V médiích se také dost mluvilo o tom, že před vplutím do Suezského průplavu, je na radaru vidět, že loď vytrasovala obrazec „mužského údu i s varlaty”. Údajně se prý jedná o náhodu.

Závod s časem odblokovat Suezský průplav, jednu z hlavních tepen světového obchodu blokovanou gigantickou kontejnerovou lodí Ever Given, která v úterý narazila na mělčinu na jedné ze svých břehů, pokračuje. Nový pokus osvobodit kolos s délkou 400 metrů a 219 tunami nákladu, selhal. U vjezdů do obou stran průplavu, kterým proudí denně téměř 10 miliard dolarů, je zastaveno téměř 300 lodí.
Někteří majitelé lodí, aby se vyhnuli blokádě a následné dopravní zácpě stovek nákladu, uvažují o změně kurzu a rozhodnou se pro delší a nákladnější objíždění Afriky.
Prezident Úřadu pro Suezský průplav Osama Rabie dnes uvedl, že práce na vysvobození kolosu jsou dokončeny na 87%: bagr, který začal pracovat sto metrů od kontejnerové lodi, je nyní 15 metrů. A výkop kamenů a písku, který uvěznil kýl, dosáhl hloubky 15 metrů, tedy jen jeden od cíle – 16 metrů. Ale stále to nestačí: dnešní pokus o osvobození kontejnerové lodi selhal, připustila singapurská společnost Bernhard Schulte Shipmanagement, která má technickou správu lodi.

Kromě obecné „co nejdříve“ zůstává jediná oficiální a ověřitelná předpověď – formulovaná Rabiem ve čtvrtek večer – obnovení plavby „nejpozději do 48–72 hodin“. Mezitím se na základě obvyklého provozu odhaduje, že lodí zablokovaných v Suezském průplavu a kolem něj by mohlo být 280. Jistě jich bylo spočítáno nejméně 237: jedná se o 81 lodí směřujících na jih, 41 zaparkovaných ve „Velkém jezeře“ Amaro ‘a 107 se pokoušejí dostat do Středomoří. Blokováno je také osm nákladů s „hospodářskými zvířaty“, což vyvolává obavy u egyptských animalistů. Nejpočetnějším typem lodí blokovaných v Suezu (téměř 65) jsou bulk carrier, tj. „Lodě přepravující volně ložené hromadné náklady“; a kontejnerové lodě (více než 50), například jako tato, kterou provozuje tchajwanská společnost, a která najela před čtyřmi dny na mělčinu, kvůli písečné bouři. „Někdo uvažuje o obeplutí Afriky, které by však prodloužilo cestu o 12 dní, ale většina majitelů lodí čeká,“ řekl Mario Mattioli, prezident Confitarma, italské konfederace vlastníků lodí, a vyjádřil „rozumnou naději, že kanál je znovu otevřen za několik dní “. Naděje, kterou sdílí Stefano Messina, prezident Assarmatori, a poznamenává, že „největší problém se týká kontejnerů, protože existuje zboží, které jde do světa distribuce a výroby a linková služba musí být přesná“. Sesterská loď Ever Ever již vyrazila k mysu Dobré naděje a vzdala se čekání u Suezského průplavu, což je atraktivní zkratka pro přepravu zboží z Asie do Evropy: prochází jím asi 30% kontejnerů z celého světa (loni téměř 19 000 lodí) a asi 12% světového obchodu. Pro Itálii je to 40,1% námořního dovozu a vývozu, což je 82,8 miliardy eur.

https://it.businessinsider.com/lincidente-della-ever-given-nel-canale-di-suez-costa-400-milioni-di-dollari-allora/amp/

https://www.ansa.it/mare/notizie/rubriche/shippingecantieri/2021/03/26/fallisce-un-nuovo-tentativo-suez-resta-bloccato-_ec41a92d-6c6a-4c2c-8a77-726848075626.html

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...