Salvini opět u soudu. Prokurátor Katánie: „Loď Gregoretti nebyla unesena“

Matteo Salvini (Lega), v té době ministr vnitra „neporušil mezinárodní standardy, ale jednal po dohodě s vládou“


Bývalý ministr vnitra Matteo Salvini byl 10.04.2021 opět přítomen u předběžného slyšení v bunkrové hale soudu v Katánii. Jednalo se o případ migrantů z lodě Gregoretti. Státní zástupce Andrea Bonomo uvedl, že Salvini „neporušil žádnou z mezinárodních úmluv“, jeho rozhodování bylo „sdíleno vládou“ a jeho pozice „neintegruje podrobnosti o trestném činu únosu“, protože „skutečnost neexistuje“ a na konci svého projevu v soudní síni před Soudcem předběžného slyšení (Giudice Udienza Preliminare -Gup), kterým je Nunzio Sarpietro, zopakoval požadavek proti bývalému ministrovi v řízení nepokračovat.


Státní zástupce v Katánii (Procura di Catania) v žádosti zamítnutí žaloby napsal, že „třídenní čekání nelze považovat za nelegitimní zbavení„ svobody “, vzhledem k tomu, že „omezení pokračovala v hotspotu* Pozzallo“ a že „pro stát neexistuje povinnost okamžitého přistání “.


*Hotspot: první pomoc, první asistence a identifikace. Jedná se o vládní centra umístěná v oblastech vyššího výskytu přistání.

Prokurátor dále poznamenal, že „se změnily politické směrnice“ a od 28. listopadu vyjádřilo ministerstvo vnitra přání přidělit bezpečné přistávací místo (Place of safety-POS) a „udělat to rychle“, s odůvodněním „správního času“ na provedení vylodění migrantů a dosáhnout přerozdělení* na evropské úrovni “. Dále na lodi „byla zaručena lékařská pomoc, jídlo a základní životní potřeby“ a „okamžité vylodění nemocných a nezletilých“.


**V době, kdy byl Salvini ministrem Vnitra, několik eu států si dobrovolně nastavilo kvóty (které pak často nerespektovalo).


Jiného názoru jsou samozřejmě civilní strany: některé z nich zastupují migranty a další jsou asociace žádají vyšetřujícího soudce, aby Salviniho obvinil. Jedná se o AccoglieRete, Legambiente a Arci, zastoupené právníky Corrado Giuliano, Daniela Ciancimino a Antonio Feroleto, a jedna rodina migrantů, která byla na palubě Gregoretti, zastoupená právníkem Massimem Ferrante. Na toto slyšení byli novináři přijati do soudní síně.


Další jednání je naplánováno na 23. dubna. V tuto chvíli je potvrzeno konečné datum ukončení předběžného jednání o případu Gregoretti: 14. května, kdy Soudce předběžného slyšení Nunzio Sarpietro přečte jeho rozhodnutí v bunkrové hale Bicocca v Katánii. Existují dvě možnosti jak to dopadne: dekret obžaloby se stanovením prvního jednání případného soudu nebo rozsudek, že se nebude pokračovat.


Podrobněji se o tomto soudním řízení zmíním ve středu 14.04.2021 na Svobodném rádiu v pořadu Zpravodajské okénko, a to v době mezi 21 a 22 hodinou.


Zdroj:

https://www.ansa.it/sito/notizie/politica/2021/04/10/gregoretti-la-procura-di-catania-chiede-il-non-luogo-a-procedere-per-salvini_32c86790-5f13-422f-8162-013ca1c0b1be.html

https://www.repubblica.it/politica/2021/04/10/news/migranti_caso_gregoretti_pm_catania_matteo_salvini_non_ha_violato_le_convenzioni_il_governo_conte_condivideva_le_valuta-295807662/?ref=RHTP-BH-I0-P1-S1-T1&fbclid=IwAR2Ut0yWcoGP-HYdi1wZ1Svj4Iym8qZi9XDBTqj_4b5QO1cbSd-JFASoSr8

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...