ITÁLIE: KRAJSKÝ SOUD RUŠÍ PROTOKOL “PARACETAMOL A BDĚLÉ ČEKÁNÍ”

Italský ministr Zdravotnictví Roberto Speranza Foto: Zuppa di Porro

Krajský soud v Lazio zrušil oběžník Ministerstva zdravotnictví ze dne 26. dubna 2021, správní ustanovení, které upravovalo protokol notoricky známý jako “Tachipirina e vigile attesa” což u nás znamená „Paralen a bdělé čekání“ a které dávalo praktickým lékařům pokyny, aby v prvních dnech neužívali jiné léky nemoci.


Správní soudci přijali odvolání, které předložili právníci Erich Grimaldi a Valentina Piraino jménem několika lékařů, kteří od prvních hodin šíření Sars Cov2 léčili léky, které ministerstvo skutečně zakázalo.


Zrušený ministerský oběžník přebíral oficiální pokyny vyhlášené Italskou lékovou agenturou. Správní soudci konstatovali, že oficiální protokol účinně bránil lékařům v používání terapií, které považovali za nejúčinnější a nejvhodnější při léčbě Covidu.


Protokol „Paracetamol a bdělé čekání“ spolu se zákazem užívání dalších léků uvedených v ministerské nótě (jako je kortizon, antibiotika a hydroxychlorochin) kontrastuje s odbornou činností lékaře, protože ve skutečnosti uložil závaznost léčebné volby, a proto tímto zabránil lékařům vykonávat svou profesi se znalostmi a svědomím.


“Toto je vítězství bitvy, kterou vedeme dva roky, a musí to být konec Paracetamolu a bdělého čekání,” řekl právník Grimaldi. “Vláda tím, že zavázala lékaře, fakticky připravila občany o časnou domácí péči, paralyzovala místní zdravotnictví a vedla ke kolapsu nemocničního systému s dramatickými následky, které bohužel tisíce rodin velmi dobře znají.”


Po této větě se čeká na tahy ministerstva zdravotnictví, které se bude moci odvolat ke Státní radě. “Nyní musí mít ministerstvo odvahu apelovat na Státní radu a Státní rada musí mít odvahu přijmout případné odvolání s asi 140 tisíci lidmi, kteří zemřeli v důsledku tohoto protokolu bdělého čekání ,” řekl s výzvou Erich Grimaldi.


“Prostě všichni musí rezignovat, od ministra zdravotnictví po předsedu vlády a justice bude muset prošetřit stížnost, kterou jsme podali u státního zastupitelství v Římě a Bergamo, na závažná opomenutí oficiálních orgánů.”


Pak se otevírá otázka kompenzace. Kdo byl špatně léčen podle protokolu „Paracetamol a bdělé čekání“ a utrpěl zhoršení nemoci v té míře, že to vedlo až ke smrti, bude moci po tomto rozhodnutí Krajského soudu získat odškodnění? Podle právníka Grimaldiho ano, „protože ve skutečnosti vláda nedovolila lékařům léčit svobodně tím, že je zavázala k pokynům, a lékaři, aby nepřevzali odpovědnost, je provedli“.

Ve středu 19.01.2022 od 21 hod. se dozvíte více v pořadu Studia Itálie na http://www.svobodne-radio.cz

Zdroj: https://www.byoblu.com/2022/01/15/il-tar-annulla-il-protocollo-tachipirina-e-vigile-attesa-risarcimenti-a-chi-e-morto-ed-e-stato-mal-curato/

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...